Zula

15. yüzyıl İstanbul’u dünyanın önemli ticaret merkezlerindendir. Bu durum her alanda çeşitli etkiler yaratır. Afrika’dan getirilen vahşi hayvanları, özellikle de maymunları beslemek giderek zenginlik göstergesi olur. Bu durum bazı rahatsızlıklar doğurur. Yeni atanan Rumeli Kazaskeri fetva çıkartılmasını sağlayarak toplu bir maymun

katliamına neden olur. Kapalıçarşı’da tüccarlık yapan Ahmet çok sevdiği maymununu kurtarmaya çalışır.

1955’teki 6-7 Eylül olaylarında ise Kapalıçarşı’da çalışan Rum genci Niko’nun olaylar esnasında sığındığı dükkânda bulacağı zula, yüzyıllar geçmesine rağmen olayların kesişmesini sağlar.

Zula, başarılı bir paralel kurguyla, soykırımın diller, dinler, cinsiyetler, ırklar, türler arasında bir biçimde tekrar ettiğini anlatmaya çalışıyor. Zaman ve mekân değişse de kötülük hep varlığını sürdürüyor; sadece üzerindeki elbiseyi değiştiriyor.

ISBN : 978-605-7658-08-1

Sayfa Sayısı : 184

Yayın Tarihi : 01.11.2020

Mustafa Kocaibiş

Mustafa Kocaibiş, 1971 Akşehir doğumludur. Öğrenim hayatını Akşehir ve Konya’da tamamlamıştır. 1993 yılından bu yana Türkiye’nin en büyük otomobil fabrikalarından birinde bilgi işlem bölümünde çalışmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.
Ortaokulda kitapların dünyasını, lisede yazmanın gücünü keşfetmiştir. Yaratıcı yazarlık atölyelerinde Hakan Akdoğan’ın öğrencisi olarak yazmayı ve okumayı yeniden deneyimlemek hayatında bir dönüm noktası olmuştur. Dergilerde yayımlanmış yazıları ve katkıda bulunduğu bir tiyatro oyunu bulunmaktadır.

<< Geri Dön